
Zář 26, 2017
Ve většině případů není klient schopný popsat, co vlastně chce. Dobrá zpráva je, že od vás jakožto od klienta nikdo nečeká, že přijdete s detailním technickým návrhem nebo něčím takovým. Co od vás webdesigner potřebuje vědět, je, co od něj vlastně očekáváte.
Co byste tedy mohli od webdesignéra potřebovat? Tady je pár možností:
Jak to ovšem zní z úst zákazníků:
Tyto věty jsou pak nevyhnutelně následovány otázkami „Za kolik?“ a „Jak dlouho to bude trvat?“.
A to je problém. Jak bych mohl odhadnout částku nebo čas potřebný na realizaci bez dalších detailů? To nemohu, potřebuji toho vědět více.
Ale co? Co potřebuji vědět od zákazníka? Pojďme si tedy projít již zmíněné varianty.
Web může být cokoliv od jednoduché jednostránkové prezentace po složitý eshop s tisíci položek. Je tu také velký rozsah mezi těmito extrémy a existuje dost velká šance, že vás nový web se tam někde nachází.
Co v tuto chvíli tedy potřebujeme vědět je kdo, co, proč, kde a jak:
Sice už možná víte, jaké funkcionality by na vašem novém webu neměli chybět, ale zodpovězení těchto otázek nám pomůže navrhnout stránky ještě lépe.
Jednoduché úpravy textů stranou, mám na mysli větší zásahy do stránky.
V tomto případě potřebujeme vědět proč. Ne proto, abyste mě přesvědčili, že to mám udělat, ale proto, abychom opět stanovili cíl, který má změna splnit.
Jaké otázky nám pomohou se stanovením cílů?
Tyto informace nám dají představu o rozsahu prací a pomohu nám sestavit časový plán aktualizace.
Otázka návštěvnosti stránek se týká SEO – optimalizace pro vyhledávače. SEO je samostatný obor, webdesigner vám však může pomoci se správnou implementací takzvaného on-page SEO – tedy faktorů ovlivňujících SEO, které se nacházejí přímo na stránce – v kódu.
O co vám tedy jde? Ve většině případů nepotřebujete jenom větší počet návštěvníků, ale potřebujete ty správné návštěvníky – potencionální zákazníky.
Nacházejí tedy tito návštěvníci na vašem webu to, co hledají?
Předtím, než budete někomu říkat, že potřebujete zvýšit návštěvnost, zamyslete se nad následujícími body:
Ne vždy je ovšem reálné provozovat na webu blog. V tom případě je ještě důležitější mít správně napsané texty, které obsahují požadovaná klíčová slova, ale hlavně se dobře čtou. Přeci jenom, ve skutečnosti přeci optimalizujeme pro lidi, ne pro vyhledávače.
Pokud máte dostatečně velkou návštěvnost, ale nedochází ke konverzním, nejspíše za to může jeden z následujících důvodů:
Váš zdroj návštěvnosti je nekvalitní, nenacházejí vás ti správní lidé – viz předchozí bod.
Špatný design – například pokud máte starý neresponzivní web. Špatný design nemusí ale znamenat jenom starý. Souvisí to i s použitelností (UX) – váš nákupní formulář může být třeba pro většinu uživatelů příliš komplikovaný.
Třetí bod se týká výzev k akci (CTA – call to action). Pokud chcete, aby návštěvník na vašem webu udělal nějakou akci, vyzvěte ho k tomu.
Na závěr bych chtěl dodat, že zkušený webdesigner vás skrze tyto otázky provede a pomůže vám zjistit vaše skutečné potřeby (u větších projektů to za něj udělá třeba obchodní zástupce či account manager). Vždy se ovšem hodí fakt, že si cíle a potřeby dokážete vytvořit a odůvodnit sami, nikdo vás tak nebude klamat a prodávat vám věci, které vlastně nepotřebujete.
Komentujte
Buďte první kdo bude komentovat!