Loading...
Kategorie
Weby

Váš web sděluje špatnou zprávu

Nedávno jsem mluvil s potenciálním klientem, který chtěl nový web. Jedním z jeho největších problémů bylo, že jeho web návštěvníkům nesděloval jasnou zprávu o jeho byznysu. Zpráva, kterou váš web sděluje, by měla tvořit „dveře“ do vaší společnosti.

Není jasný účel stránky

Nejdůležitější aspektem vaší firemní stránky je pomoci vám v dosaženích obchodních cílů. To se obvykle děje pomocí několika dílčích kroků, jako je budování důvěryhodnosti, zvyšování počtu potenciálních zákazníků nebo prodeje, podpora marketingového úsilí a poskytování hodnotných informací. Nicméně, pouze fakt, že máte webové stránky neznamená, že dosahují těchto cílů. Například reprezentují vaše stránky jasně vaši značku a identitu? Je to během 5-7 vteřin jasně pochopitelné, co nabízíte? Jsou „výzvy k akci“ v souladu s tónem vaší společnosti? Prvním krokem je jasné určení cílů vašeho webu a jejich implementace. Jak si váš web vede?

Nemůžete aktualizovat svůj vlastní obsah

Trvá vašemu webmasterovi dva týdny, než provede jakoukoliv změnu na vašich stránkách, protože se mu nechce hrabat v tom starém balastu? Většina webů je už dnes postavena na systémech pro správu obsahu (CMS – z anglického Content Management System), které umožňují nepříliš technickému člověku úpravu jednoduchých věcí, jako jsou změny v textu či výměna obrázku. Já již několik let používám WordPress jako standardní platformu díky snadnému a všestrannému použití a flexibilitě vývoje. Ať už používáte cokoli, ujistěte se, že používáte něco, co vám usnadňuje život, nikoli ztěžuje.

Váš web vypadá zastarale

Bylo opakovaně prokázáno, že vnímání vaší společnosti je přímo ovlivněno vnímáním vašeho webu. Přemýšlejte o svých webových stránkách jako o virtuálním obchodě někde na hlavní ulici. Ujistěte se, že vývěsní štít je dobře osvětlený, chodník je zameten, stěny jsou čerstvě namalované a celkový styl místa nepůsobí jako v roce 1990. V průměru firmy své webové stránky zásadně mění jednou za 3-4 roky. Pokud jsou stránky dobře navrženy, mohou vydržet klidně i ještě déle. Někdy se ovšem může situace měnit rychleji a například uvedení nové produktové řady způsobí, že se web mění už třeba po 2 letech.

Váš web se velmi dlouho načítá

I když dobrý web potřebuje příjemný mix textu, obrázků, videa a interaktivity, nedělejme to na úkor velmi dlouhých časů načítání. Je sice pěkné vidět čas od času třeba nějakou animaci, nemělo by to však návštěvníkům zhoršovat procházení stránek. Čím déle se Vaše stránky načítají, tím je větší šance, že návštěvník odejde.

Vaše stránky nemají jednotný vzhled

Zatímco to nemusí působit jako nejjasnější znamení potřeby redesignu, je důležité to zvážit. Jak jde čas, na stránky se přidá spousta nového obsahu, něco se změní, něco odebere a web se postupně stane směsicí náhodných rozšíření. Tento nedostatek konzistence může znejasnit vaši značku a zprávu, kterou by měl web předávat. Kromě toho se vaše informační struktura a organizace stránek mohou stát noční můrou jak pro vaše zákazníky, tak i pro vás.

Nemůžete svůj web najít ve vyhledávačích

Tím nemusíme nutně myslet nějaká vysoce kompetitivní klíčová slova. Pokud ovšem zadáte něco co se vás přímo týká a na Googlu se najdete až na páté stránce, něco není v pořádku. Ačkoliv tento problém souvisí s optimalizací pro vyhledávače, a ne přímo se vzhledem stránek, vytvoření nového webu se správnou on-page optimalizací vás může hodně posunout nahoru.

 

Stránky obsahují chyby a staré informace

Vaše firma se rozrostla a už nejste malý tým o 3 zaměstnancích? Z vaší hospůdky se stala vyhlášená restaurace se specializací na středomořské pokrmy? Na webu o tom však není ani památky.

Časem nám také může přestat vadit, že to tlačítko vpravo dole přestalo fungovat, už se nám moc nechce to řešit. Je to podobné jako třeba u auta – mnohem více nám vadí škrábanec na tom novým fáru, co jsme si zrovna přivezli z autosalónu, než na tom 15 let starém dříči.

Pokud stránky neodpovídají stavu vaší firmy a jsou z půlky nefunkční, je to vlastně horší, než kdybyste neměli vůbec žádný web. Návštěvník totiž odejde se špatnými informacemi.

Funguje váš web ve všech prohlížečích?

Pokud byly vaše webové stránky napsány během 90. let, můžete mít někde v dolní části poznámku „tato stránka funguje nejlépe v aplikaci Internet Explorer 6.0“. To asi nebude ono že? Dnešní prohlížeče fungují jinak, než jak tomu bylo před 20 lety. To se ovšem týká i nových webů, měli by fungovat na všech moderních prohlížečích. Na moderních píšu proto, že ve většině případů nemusíte řešit kompatibilitu právě s nějakým starým Explorerem, protože množství lidí, který tento prohlížeč používají je minimální a taková optimalizace je finančně nevýhodná.

Dochází u návštěvníků vašeho webu ke konverzi?

Výsledky konverze se mohou lišit v závislosti na oboru vašeho podnikání. Někdy je vaším cílem, aby se u vás v e-shopu lidé nakoupili, někdy je chcete pozvat na dobrou večeři. Ať už je cíl konverze jakýkoliv, je důležité vědět, jestli k němu dochází či nikoliv a jako roli v tom váš web hraje. Získávají vaše stránky návštěvníky? Jsou to kvalitní návštěvníci? Kontaktují vás z vašeho webu? Získáváte z nich zakázky? Někdy může být těžší na tyto otázky najít odpověď, pokud si už však teď říkáte „tak to těžko“, je čas na změnu.

Co dál?

Rozhodování o tom, jestli udělat nový web není pouze otázkou peněz, ale i vašeho času a energie. I vy jste totiž pro tvorbu webu velice důležití. Webmaster či agentura sice zařídí většinu věcí za vás, musí se od vás ovšem dozvědět kdo jste a kam chcete jít, společně pak vymyslíte, jak se tam dostanete.

Pokud máte pocit, že by si váš web zasloužil lepší péčí, můžete mi zkusit rovnou napsat a společně se na to podíváme.

Jakub Hork
Jakub Horák

Již několik let se zabývám tvorbou webových stránek a marketingem. Mimo realizací se zabývám i poradenstvím a pomáhám svým klientům volit optimální způsoby jejich prezentace. Chcete více rozjet vaše podnikání? Neváhejte mě kontakovat.

Mohlo by vás také zajímat

Komentujte

Buďte první kdo bude komentovat!

avatar
  Subscribe  
Upozornit na