Loading...
Zrcadlovka
Kategorie
Postřehy

„Hele koukej, on má zrcadlovku, to musí být nějakej profesionální fotograf, necháme ho, ať nám to tady všechno nafotí.“

Ne, takhle to opravdu nefunguje.

Je sice pravda, že profesionální fotograf disponuje kvalitním zařízením, míru profesionality ovšem neurčuje cenovka na objektivu. Všechno záleží na tom, jak fotograf dokáže o snímku přemýšlet. Volba správného typu objektivu, úhel, světlo, …

Jak se ovšem člověk stane profesionálem? Stejně jako v každém jiném odvětví – musí se učit a zkoušet nové věci. Tím nechci říci, že je potřeba najímat fotografy 40+, protože ostatní neumí fotit, ale o tom až dále.

 

Jak tedy vybrat toho správného fotografa?

 

Specializace je váš přítel

„Ten člověk fotí už tři roky a měl už několik zákazníků, takže to už je v pohodě ne?“

Pokud někdo fotí svatby už několik let a nám se jeho fotografie líbí, není důvod váhat a pozveme ho nafotit i naši svatbu.

V případě, že potřebujeme nafotit promofotky pro naši průmyslovou firmu, svatební fotograf asi nebude to pravé. Možná si říkáte, že to je přeci jasné, ale jasné to není ani náhodou. Spousta fotografů vám odsouhlasí nafocení čehokoliv. Může to být tím, že zrovna není svatební sezóna a tak nepohrdnou jakoukoliv zakázkou, nebo tím, že zkrátka žádnou specializaci nemají a fotí co zrovna můžou.

Nechci tvrdit, že každý fotograf musí fotit jeden typ fotek a nic jiného. Je běžné, že někdo fotí třeba v létě svatby a v zimě plesy. Však proč ne? Najdeme zde mnoho společných rysů, koneckonců oboje je eventové focení.

Ve valné většině případů je nabídka X druhů focení první vykřičník. Najdou se i fotografové, kteří jsou skutečně schopni nafotit prvotřídní materiál v zcela různých oborech, takových je ovšem pomálu a vyvažují se zlatem.

 

Chtějte relativní reference

„To je dobrý, dělal dokonce i pro Škodovku, udělá nám super fotky a Véna od vedle si z toho sedne na zadek.“

Pokud chcete nafotit jídla v restauraci, zjistěte si, jestli něco takového už daný fotograf dělal. Možná si říkáte, že pouze opakuji předchozí bod o specializaci. Ano i ne, je totiž potřeba si uvědomit, že není produktové focení jako produktové focení.

Pokud se totiž někdo zaměřuje třeba na promofotky, může během jednoho týdne dostat dostat poptávku jak na focení továrny od firmy zabývající se těžkým průmyslem tak na focení jídel a drinků v restauraci nebo na focení nějaké kapely. Vše spadá pod jednu specializaci daného fotografa, přesto to jde zcela odlišené typy focení.

 

Osobní doporučení

Dobrý sluha, ale zlý pán.

Získat osobní doporučení (nejen na fotografa, ale na kohokoliv) bývá nejhodnotnější informace při výběru dodavatele. Pokud vám bude ovšem někdo někoho doporučovat, zajímejte se, proč zrovna on nebo ona. Je rozdíl, jestli někdo dává doporučení na základě dobré osobní zkušenosti nebo jenom rozdává čísla na kamarády a známé, i když vlastně o jejich práci nic neví. Vzít si číslo na známého není nic špatného, je dost možné, že se nakonec domluvíte právě s ním, je ale dobré znát vnitřní motivaci doporučovatele.

 

Zodpovědnost

Jedna z nejdůležitější vlastností dobrého dodavatele.

Všímejte si celkového přístupu daného člověka. Někdy lze odhalit budoucí překážky ještě před zahájením spolupráce. Reaguje na vaše zprávy? Zvedá vám telefon nebo alespoň zavolá zpátky? Přijde včas na schůzku?

Samozřejmě, každý se může někdy zpozdit. Pokud ovšem dotyčný dorazí o 30 minut později a ani se pořádně neomluví, může to být jedním ze signálů, že pořízené fotografie nedostanete příští pátek, jak bylo domluveno, ale budete je z fotografa dolovat ještě 2 měsíce.

Nezodpovědnost a tak celkově lajdácký přístup k obchodnímu vztahu osobně pozoruji zejména u mladších fotografů (řekněme 20 let a méně). Obecně asi moc nenarazíte na dodavatele, kterému ještě nebylo ani dvacet a už byl třeba na volné noze. Fotografování je ovšem jedna z profesí, kde lze začít v relativně mladém věku a úspěšně. Nechci tím říci, že by jste neměli spolupracovat s někým mladým (já osobně takové lidi rád podporuji), je ovšem potřeba počítat s tím, že taková spolupráce bude dost možná vyžadovat pevnější ruku při vedení projektu z vaší strany.

 

Fotograf není lopata

Pokud po fotografovi něco chcete, řekněte mu co.

„Potřebujeme fotky“ totiž není zrovna ideální zadání.

Pokud máte zájem třeba o portrétní fotografie, asi to nebude zase taková věda a s fotografem se domluvíte celkem jednoduše. Tento bod je směřován spíše na firemní klientelu a produktové či promo fotky. Je důležité vědět, jak chcete fotky použít. Je rozdíl jestli bude výsledná fotografie použita na reklamním banneru, firemním webu nebo třeba nápojovém lístku.

Udělejte tedy ten extra krok a jděte fotografovi naproti tím, že si už před samotným focením domluvíte celou myšlenku a průběh focení. Pokud si nejste jisti, co vlastně po fotografovi chtít, máte dvě možnosti. Nechat si poradit (nejlépe od někoho z vašeho marketingového oddělení, pokud ho máte) nebo doufat, že máte opravdu dobrého fotografa, který vás tímto procesem provede.

 

Doufám, že vám tento článek pomůže při výběru nového fotografa pro váš další projekt.

 

Proč jsem se rozhodl sepsat tento článek

Jako webdesigner pracuji s fotkami téměř denně. Když dáváme s klientem dohromady podklady pro nový web, vždy řeším, jestli má klient již nějaké fotky připravené nebo jestli budeme domlouvat focení. V případě, že klient prohlásí, že fotografie už má, nechávám si je okamžitě zaslat, abych se na ně mohl podívat. Poté následuje jedna ze dvou situací – fotky jsou dobré a můžeme je použít nebo jsou fotky špatné a následuje namáhavé vysvětlování, že i když si klient myslí, že jsou fotky dobré, realita je jiná.

Nedávno jsem právě procházel fotky jednoho klienta, které „byly pořízeny profesionálním fotografem“ a jednalo se o promofotky zachycující život ve firmě a její produkty. K dispozici jsem toho měl opravdu hodně, takže bylo z čeho vybírat a sem tam se opravdu našla povedená fotka. Horší to by s tím zbytkem. Daný fotograf byl očividně zamilovaný do „rybího oka“ , takže velké množství materiálu bylo pořízeno v tomto stylu. Několik pěkných kompozic s velkým potenciálem bylo použitím této techniky naprosto zničeno a fotky tak byly nepoužitelné. Mít v tu chvíli fotografa po ruce, nejspíše by došlo k ublížení na zdraví. Vůbec jsem nechápal, jak proboha fotografa napadlo dané snímky tímto stylem fotit.

O několik minut později se vše vysvětlilo. Našel jsem totiž mezi fotkami jeho vizitku, na které stálo „SVATEBNÍ FOTOGRAF“ .

Fotky tedy opravdu dělal profesionál, ale profi byl v něčem úplně jiném.


Jakub Hork
Jakub Horák

Již několik let se zabývám tvorbou webových stránek a marketingem. Mimo realizací se zabývám i poradenstvím a pomáhám svým klientům volit optimální způsoby jejich prezentace. Chcete více rozjet vaše podnikání? Neváhejte mě kontakovat.

Mohlo by vás také zajímat

Komentujte

Buďte první kdo bude komentovat!

avatar
  Subscribe  
Upozornit na